Ojciec chrzestny streszczenie

„Ojciec chrzestny” autorstwa Mario Puzo to klasyka powieści sensacyjnej. Autor wielokrotnie był nagradzany za niesamowite pokazanie mentalności włoskich mafiosów. Powieść tę zekranizował Francis Ford Copolla.
Bohaterów powieści poznajemy podczas przyjęcie ślubnego córki największego z bossów włoskiej mafii, Vito Corleone. Don ma dwóch synów, starszy zamierza w przyszłości przejąć rodzinny interes, z kolei Michael Corleone stara się nie uczestniczyć w działaniach rodziny. Sytuacja się jednak zmienia, kiedy jego ojciec staje się ofiara zamachu. Wiadomo tylko tyle, że za próbą zabójstwa ojca chrzestnego rodziny Corleone stoi Turek Colozzo. Nie można jednak mówić o zemście, złoczyńca jest chroniony przez nowojorską policję.

 
Kiedy dochodzi do negocjacji, to na czele rodziny staje Michael. Mimo że nigdy nie miał mentalności zabójcy, to teraz pragnie się zemścić za krzywdę wyrządzona jego ojcu. Michael zabija i Turka, i kapitana miejscowej policji. W efekcie musi uciekać na Sycylię, tam chroni się pod skrzydłami zaprzyjaźnionych z nowojorską mafią gangsterów.

 
W międzyczasie w Nowym Jorku w najlepsze trwa wojna mafii. Kiedy ginie brak Michaela, rodzina Corleone postanawia zawrzeć pakt. Zgadza się na pokój, don Vito Corleone obiecuje, że nie będzie się mścił. Jest to tylko wywód, bowiem mścić się zamierza Michael. On niebawem stanie na czele mafii, na jego zlecenie zginą wszyscy przeciwnicy rodziny Corleone.

 
Mario Puzo stworzył wielowątkową powieść. Pokazuje nie tylko życie wielkich rodzin mafijnych, ale również ich brutalność. Charakterystyczna jest tutaj powieść w powieści, Mario Puzo bowiem w swoją powieść wplótł inną opowieść, ma ona charakter retrospekcji. Opowiada tym samym o historii rodziny, o wydarzeniach sprzed lat, kiedy to sierota Vito Corleone przybywa do Stanów z Włoch, pracuje w piekarni i powoli zaczyna budować największą mafię Ameryki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.