Dobre streszczenie

Napisanie dobrego streszczenia to wielka sztuka. Jeśli jednak znamy podstawowe wyróżniki tego gatunku literackiego, to na pewno nie będzie to dla nas wielki problem. Warto więc opierać się na podstawowych zasadach, które sporo mogą ułatwić.

 
Przede wszystkim streszczenie należy wykonywać wtedy, gdy czytamy książkę i jesteśmy na bieżąco. Trzeba jednak umieć wybierać odpowiednie wydarzenia, jakie zasługują na uwagę. Oczywiście w trakcie czytania książki najlepiej zapisywać sobie wszystko to, co wydaje nam się najważniejsze, ale także szczegóły, które wyraźnie utkwiły nam w pamięci. Można to robić po każdym rozdziale, a wtedy na pewno się w tym wszystkim nie pogubimy i będzie to dla nas doskonała okazja do tego, by znacznie uważniej przeczytać książkę. Jeśli tylko czytamy jakąś lekturę, to często trudno nam się na niej skupić. Jeśli jednak sami motywujemy się do stworzenia notatek, z jakich później będziemy korzystać, to zwracamy uwagę na większą ilość elementów zawartych w fabule, więc jest to doskonałe ćwiczenie również pamięciowe.

 
Po etapie czytania książki i robienia notatek powinna nastąpić selekcja. W streszczeniu przedstawiamy wyłącznie najważniejsze wydarzenia związane z głównymi wątkami w powieści czy w innym gatunku literackim. Należy, więc wyodrębnić głównego bohatera lub kilku bohaterów, jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją i stworzyć wokół niego takie wydarzenia, jakie były najważniejsze. Należy pamiętać, że w streszczeniu zapisujemy najważniejszych, głównych bohaterów, którzy nazywani są również pierwszoplanowymi, a także najważniejsze wątki i wydarzenia. Wszystkie poboczne wątki należy odstawić na bok. Można z nich stworzyć szczegółowy plan wydarzeń, który na pewno później nam się przyda.

 
Streszczenie to tylko najważniejsze informacje, wobec czego nie dopisujemy żadnych cech charakterystycznych dla postaci, ich przemyśleć i dodatkowych wiadomości na temat tego, co się dzieje. Nie ma tutaj także miejsca na nasze własne przemyślenia. W streszczeniu skupiamy się na wydarzeniach, więc powinny dominować czasowniki, przy jednoczesnym ograniczeniu przymiotników. W ten sposób uda nam się stworzyć solidne streszczenie, zgodnie z obowiązującymi normami.

 
Takie streszczenie przyda się nie tylko jako szkolne wypracowanie, ale także będzie doskonałym przypomnieniem przed klasówką, egzaminem czy maturą. Na pewno warto zaopatrzyć się w takie materiały, dzięki którym później nie trzeba będzie czytać od nowa tej samej książki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradnik i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.