Przygotowanie do ustnej prezentacji

Nie jest łatwo przygotować się do ustnej prezentacji. W Polsce w wielu szkołach i na uczelniach wyższych jest z tym wielki problem. Wynika to z zaniedbań we wczesnym okresie edukacji, ale zawsze można to zmienić. Wystarczy odpowiednie przygotowanie.

 
Podstawowym błędem, jaki popełnia się przy przygotowaniach do ustnego wystąpienia jest spisywanie swojej wypowiedzi. W ten sposób można sobie bardziej zaszkodzić. Wynika to z faktu, że język pisany jest zupełnie inny niż ustny. Oczywiście można sobie spisać plan swojej wypowiedzi, by wiedzieć, co powiemy po kolei. Jednak nie powinno się uczyć na pamięć wypracowania, jakie wcześniej napisaliśmy, gdyż wtedy nie jest to żadna prezentacja, a jedynie recytowanie z pamięci tekstu pisanego.

 
Przede wszystkim powinno się dobrze przeanalizować materiały, jakie są podstawą do stworzenia ustnej wypowiedzi. Jeśli dobrze je znamy, to nawet, gdy zgubimy wątek czy czegoś zapomnimy, to szybko zatuszujemy te braki. Oprócz tego tworzymy pisemny plan wydarzeń i ćwiczymy wypowiedzi przed lustrem. Spoglądając wyłącznie na poszczególne punkty opowiadamy o swoim temacie. Liczy się styl, ale szybko zorientujemy się, w jaki sposób należy się wypowiadać, a jaka składnia będzie nienaturalna, bo wzięta z języka pisanego. Oprócz tego ćwiczymy w ten sposób swoją postawę i uczymy się nawiązywać kontakt wzrokowy. Właśnie w ten sposób można się odpowiednio przygotować do ustnego wystąpienia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradnik i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.