Jakiego języka używać w wypracowaniach?

Każde wypracowanie wymaga szczególnego potraktowania, nie tylko jeśli chodzi o treść, jaką w nim zawrzemy, ale także ze względu na wykorzystany język, więc warto zwrócić na to swoją uwagę.

 
Przede wszystkim należy się zastanowić nad tym, jaki język będzie odpowiedni w konkretnym gatunku literackim. Jeśli mamy napisać szkolne wypracowanie czy wypowiedź na uczelnię wyższą, to na pewno należy wykorzystać język wzorcowy. W związku z tym nie można umieszczać w swoim tekście wyrażeń potocznych, do których należą także przysłowia ludowe. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na swoją składnię. W niektórych wypadkach zdania powinny być bardziej rozbudowane, jak chociażby w przypadku rozprawki. Zupełnie inaczej jest w przypadku opisu sytuacji czy charakterystyki postaci. Tutaj musimy już pokazywać konkretne przypadki i stosować mniej rozbudowane zdania, zwłaszcza jeśli chcemy podkreślić dynamizm akcji.

 
Język wypracowania powinien być staranny i poprawny, więc na pewno należy sięgnąć później do słownika i sprawdzić, czy wszystko zostało dobrze napisane. W ten sposób każdy tekst zyska na wartości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradnik i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.