Balladyna streszczenie

Do chaty Pustelnika trafia Kirkor, władca miejscowego zamku. Pragnę się dowiedzieć, którą z kobiet powinien poślubić. Zanim jednak Pustelnik wypowie się w tym temacie, zaczyna snuć długą opowieść o swoim życiu. Okazuje się, że owa postać to niegdysiejszy król Popiel III. Panował on kiedyś tymi ziemiami. W tamtym okresie wszystkim jego poddanym żyło się lekko. W królestwie panował pokój, był również dostatek. Pewnego dnia jednak w wyniku pałacowych intryg władzę przejął Popiel IV, wygnał swojego przeciwnika z zamku i tym skazał na pustelnictwo. Pustelnik opowiada swojemu rozmówcy historię korony. Według jego wspomnień Popiel IV nie ma nawet prawdziwej korony, ale falsyfikat. Ta prawdziwa została ukryta w lesie, zakopana głęboko pod ziemią.

 
Kirkor przejął się opowieścią Pustelnika, na wychodne rzuca obietnicę: „Będę walczył o twój lud”., uznał wszak, że prawowitym władcą jest Popiel III. W zamian Pustelnik radzi Kirkorowi: „Na żonę wybierz prostą chłopkę z ludu”.
Zawirowania losu sprawiły, że żoną Kirkora została nimfa Balladyna. Wkrótce po jej poślubieniu Kirkor wyrusza na wyprawę przeciwko Popielowi IV, by przywrócić na tron Pustelnika, czyli Popiela III. Wygrywa wojnę, ale korona nie trafia na głowę prawowitego władcy, ale tajemniczy Grabiec. Pokazało się niebawem, że władać podbitym królestwem chce Balladyna. Dopuszczając się kolejnych intryg i morderstw sprawia, że staje się jedyną pretendentką do korony. W imię jednak stanowionego prawa i z chęcią oszukania swoich poddanych wymawia głośno klątwę. W jej imię mają zginać zabójcy oponentów Balladyny. Jak się chwile późnej okazję, wydała wyrok na samą siebie, ponieważ zmarła rażona piorunem.

 
„Balladyna” autorstwa Juliusza Słowackiego do złudzenia przypomina szekspirowskiego „Makbeta”. Pokazuje bowiem chęć posiadania bezgranicznej władzy, przez co jedna zbrodnia popycha do kolejnej. Do czasu, kiedy nie ma już wyjścia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.