Antygona streszczenie

Dramat otwiera rozmowa Antygony z siostrą Ismeną. Obie są zrozpaczone po śmierci brata, jednak Ismena jest gotowa podporządkować się woli władny i przestrzegać zasad. Tymczasem Antygona uważa, że nie ma ważniejszego prawa niż boskie, dlatego planuje pochować brata uznanego przez króla Kreona za zdrajcę i z tego powodu odmawia mu się pogrzebu.

 
Kreon prowadzi rozmowę z chórem, w czasie której wykładana jest ideologia sprawowania władzy i egzekwowania poszczególnych postanowień, co stanowi uzasadnienie postępowania władcy. Wkrótce Kreon dowiaduje się o tym, iż złamano jego zakaz i dokonano tajnego pochówku zdrajcy. Przyprowadzona zostaje Antygona, której przedstawione są zarzuty. Dziewczyna jest niezwykle dzielna i odważna, cały czas broni swoich racji. Później wezwana zostaje także Ismena, która słyszy zarzuty współudziały w zorganizowaniu zakazanego pogrzebu. Obie siostry zostają uwięzione w pałacu.

 
Hajmon, syn Kreona rozmawia ze swoim ojcem o uwięzieniu Antygony, jego narzeczonej. Stara się bronić dziewczyny, jednak jego argumenty nie trafiają do króla i próba jej uwolnienia kończy się niepowodzeniem. Niestety zostaje wydany jednoznaczny wyrok na Antygonę i wkrótce zostaje ona poprowadzona do miejsca wykonania egzekucji.

 
W pałacu pojawia się Tyrezjasz, który przestrzega Kreona przed podejmowaniem takiej decyzji w sprawie Antygony. Kreon zmienia zdanie, jednak Antygona i Hajmon już nie żyją. Tragiczne wieści dotyczą także Eurydyki, matki Hajmona, która popełnia samobójstwo, Kreon pogrąża się w rozpaczy.

 
Podsumowanie utworu stanowią wypowiedzi chóru. Jedne z nich odnoszą się do nieuchronności przeznaczenia i boskich wyroków. Inne przyznają rację rozumowi i wskazują, że pochopne decyzje podejmowane wtedy, gdy kierujemy się pychą, nigdy nie kończą się niczym dobrym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.