Zemsta streszczenie

Cześnik Raptusiewicz planuje ożenek. Żeby jednak wszystko doszło do skutku potrzebuje pomocy, dlatego wzywa do siebie Papkina, który jest obyty z zachowaniem salonowym, a jednocześnie ma stanowić pewnego rodzaju swata. Cześnik liczy na to, że ożeni się z Podstoliną, wdową, która pochowała już trzech mężów, ale dysponuje sporym majątkiem. Kobieta również szuka męża, ale z powodu złej kondycji swoich finansów. Papkin z ochotą przyjmuje rolę swata, a także pośrednika między Cześnikiem a Rejentem Milczkiem, z którym jest skłócony. Motywacją Papkina jest chęć poślubienia siostrzenicy Cześnika, Klary.

 
Papkin zjawia się u Podstoliny, która przyjmuje oświadczyny. Musi także zainterweniować w sprawie muru budowanego przez Rejenta Milczka, który kiedyś oddzielał dwie części zamku wspólnie zamieszkiwanego przez obu szlachciców. Tymczasem Klara i Wacław spotykają się potajemnie i rozmawiają o swoich uczuciach. Wacław rozważa porwanie Klary, by ją poślubić, jednak dziewczyna nie zgadza się na takie rozwiązanie. Wacław wobec tego wymyśla inne rozwiązanie, by znaleźć się bliżej ukochanej. Oddaje się w niewolę Papkinowi, ten nieco się waha, ale sakiewka z pieniędzy przekonuje go wreszcie. Wacław stara się przypodobać Cześnikowi, prosi Podstolinę o wstawiennictwo. Problem w tym, że kiedyś był w niej zadurzony i ją oszukał. Podstolina nie chce już wyjść za Cześnika, lepszym kandydatem jest dla niej Wacław.

 
Papkin postanawia oświadczyć się Klarze. Dziewczyna proponuje mu wyzwanie: ma wytrwać o chlebie i wodzie przez określony czas, a także podarować jej krokodyla i milczeć. Cześnik jest zły na Rejenta. Papkin zostaje do niego wysłany jako sekundant, planują pojedynek. Tymczasem u Milczka trwa spisywanie pozwu do sądu, w którym dokładnie opisuje całą sytuację z murem. Wacław pojawia się u niego, wyznaje miłość do Klary i prosi o pozwolenie na małżeństwo. Rejent ma jednak inne plany, nakazuje Wacławowi ożenek z Podstoliną, by zrobić na złość swojemu wrogowi. Pojawia się Papkin, który wreszcie przekazuje informację o pojedynku. Zjawia się także Podstolina, która pragnie wyjść za Wacława.

 
Cześnik otrzymuje z rąk Papkina list, w którym Podstolina informuje o zmianie planów. Jest wściekły i planuje na złość wrogowi zaślubić Wacława z Klarą. Zakochani są zdziwieni, ale jednocześnie niezwykle szczęśliwi. Rejent przybywa zły do Cześnika, jednak w finałowej scenie odwieczni wrogowie godzą się. Majątek Podstoliny przechodzi na własność Klary w dniu ślubu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.