Śluby panieńskie streszczenie

Po całonocnej, hucznej zabawie Gustaw wraca do domu. Jest to przystojny, ale lekkomyślny młodzieniec, który przede wszystkim ceni sobie rozrywkę. Swoim zachowaniem wzbudza niezadowolenie stryja Radosta, który jest człowiekiem poczciwym i ułożonym. Nie omieszka przypomnieć mu o ślubie z Anielą, co powinno u młodego człowieka wywołać chwilę refleksji i zmianę stylu życia na bardziej poczciwy i spokojny.

 
Następnie stryj Radost spotyka Albina, który jest niezwykle sentymentalny, często się wzrusza, a nawet płacze. Żali się Radostowi na swój nieszczęśliwy los. Jest zakochany w Klarze, które ignoruje jego zaloty, traktuje z wielką pogardą, a nawet się z niego naśmiewa.

 
Klara to niezwykle bystra i inteligentna dziewczyna, która skutecznie odrzuca zaloty swojego adoratora. Nie szczędzi mu kąśliwych uwag i potrafi bez skrępowania śmiać się z Albina.

 
Dochodzi do spotkania Gustawa i Albina, w czasie którego rozmawiają na temat miłości. Gustaw udowadnia, że romantyczna miłość jest szkodliwa i nie przynosi niczego dobrego. Następnie Gustaw wymyśla intrygę, którą po kolei wciela w życie. Oznajmia Anieli, że jest zakochany w kimś innym, wobec czego uruchamia całą machinę niefortunnych zdarzeń. Obojga dostrzega Radost, który jest przekonani, iż młodzi ludzie jednak są ze sobą i cieszy się na planowany ślub. Gustaw przemyślał każdy szczegół swojego planu, prosi także Anielę, by nic nie opowiadała Radostowi o ich rozmowie, a także o pewnym incydencie, jaki miał między nimi miejsce, a mianowicie o tym, że pocałował ją w dłoń. Ten właśnie gest dostrzega Radost, który jest przekonani, że młodzi są razem i wszystko zmierza w dobrym kierunku. Aniela początkowo niechętna małżeństwu zaczyna odczuwać zazdrość z powodu Gustawa i jego tajemniczej ukochanej. Przeprowadza rozmowę z Klarą, opisując jej uczucia Gustawa, jednak Klara stanowczo nie wierzy w jego zapewnienia, zarzuca, że nie jest szczery w swych słowach, nie wierzy też w jego nieszczęśliwą romantyczną miłość. Nagle Gustaw wciela w życie kolejny krok swoich planów, a mianowicie oświadcza, że Albin jest zakochany w Anieli, natomiast dla Radosta ma zupełnie inną propozycję, to właśnie on ma poślubić Klarę. Jeszcze większe zamieszanie powoduje jego rozmowa z Albinem. Zapewnia go, że Klara jest w nim zakochana, jednak chce go wystawić na próbę. Dlatego Albin przez jakiś czas powinien przestać za nią biegać i ją adorować.

 
Złość Anieli, Gustaw wywołuje poprzez nietypową prośbę. Prosi dziewczynę, by napisała list miłosny do jego tajemniczej ukochanej. Przypadek sprawił, że nosi ona takie samo imię. Jednocześnie informuje dziewczynę o zamiarach Radosta i jego planowanym ożenku z Klarą. Dziewczyna natychmiast rozmawia z Klarą i przekazuje jej sensacyjne i nieprawdopodobne informacje. Klara odczuwa wielką rozpacz na wieści usłyszane od Anieli. Gustaw przeprowadza kolejną rozmowę z Anielą, w której informuję ją, iż Albin jest w niej całkowicie zakochany. Dziewczyna nie może uwierzyć, że młodzieniec tak szybko zmienia zdanie.
Efektem intryg Gustawa jest zmienione zachowanie bohaterów. Klara za wszelką cenę stara się pokazać Radostowi, że nie nadaje się na żonę, chce go do siebie zniechęcić. Wyznaje swojej ciotce, że mimo wszystko wolałaby już sentymentalnego Albina. Ten natomiast jest niezwykle zadowolony, gdyż jego zachowanie sprawiło, że Klara zaczęła zwracać na niego uwagę. Dziewczyna nieoczekiwanie zwraca się z prośbą do Gustawa, by poślubił on Anielę. Albin dowiaduje się przypadkiem o tym, że Radost chce poślubić jego ukochaną i planuje pojedynek.

 
Ciotka, czyli Pani Dobrójska, w której kiedyś prawdopodobnie Radost się kochał, wyjaśnia całą sytuację i zamieszanie, a także wychodzi na jaw, kto był sprawcą tego chaosu. Wszystko dobrze się kończy, zakochana Aniela i Gustaw wyznają sobie swoje uczucia, natomiast Klara nie odrzuciła oświadczyn Albina.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.