Dobrze dopracowany referat

Pisanie referatów oraz ich późniejsze wygłaszanie to zarówno w szkole, jak i na studiach wielki koszmar. Jest to problem dla osoby, która taki referat przygotowuje, gdyż tak naprawdę nie wiadomo jak się za to wszystko zabrać. Dodatkowo osoby słuchające także narzekają, gdyż zazwyczaj jest to nudne i banalne. Jak to zmienić?

 
Przede wszystkim trzeba się przestawić z powszechnie panującej opinii o tym, że referat to przepisywanie książek. Absolutnie takich czynności nie należy wykonywać. Wprawdzie należy korzystać z różnych źródeł, ale sam tekst ma stanowić naszą analizę oraz interpretację, zebranie pewnych informacji, a nie przepisywanie książek. Jest to nie tylko nudne i męczące, ale przede wszystkim jest to złamanie praw autorskich, więc z takich pomysłów należy koniecznie zrezygnować.

 
W pierwszej kolejności, gdy tworzymy referat, należy zgromadzić odpowiednie materiały. Nikt nie każe nam korzystać wyłącznie z podręczników. Można zajrzeć do źródeł internetowych, jednak lepiej, jeśli będą to renomowane strony, a nie miejsca, w których można wpisać dosłownie wszystko. Oprócz tego mamy różnego rodzaju inne źródła jak chociażby prasę, radio, telewizję, a więc całkiem sporo możliwości do zgromadzenia ciekawego materiału.

 
Następny krok to stworzenie planu swojego referatu, trzeba przedstawić najważniejsze informacje, zebrać to w jakieś przejrzyste grupy, krótko powiedzieć o autorach poszczególnych teorii oraz podać kontekst.

 
Przedstawienie referatu nie może się odbywać w ten sposób, że czytamy to, co sobie wcześniej zapisaliśmy. Na kartce możemy mieć przygotowany nasz plan i ogólny zarys wypowiedzi, żeby nie pomylić kolejności. Natomiast bardziej rozwinięte informacje warto wydobywać ze swojej głowy. Język pisany jest zupełnie inny niż ten mówiony, więc to również należy wziąć pod uwagę.
Jeśli nie chcemy zanudzić publiczności, warto od czasu do czasu urozmaicić swoją wypowiedź jakimś żartem, ciekawym przykładem czy dygresją. Oprócz tego warto wykorzystywać elementy audiowizualne, które obudzą zmęczonych słuchaczy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradnik i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.