Romeo i Julia streszczenie

Wybucha awantura na ulicy, w której biorą udział członkowie zwaśnionych rodów Montecchi i Capuletich, która stanowi wstęp dramatu. Następnie ma miejsce wielki bal i uczta w domu Capuletich. Tutaj pojawia się urocza dziewczyna o imieniu Julia, która robi na wszystkich wielkie wrażenie. Pojawia się także młodzieniec Romeo Montecchi, który dowiedziawszy się o balu, przybył, by zobaczyć młodą dziewczynę, w której jest nieszczęśliwie zakochany. Ma miejsce pierwsze spotkanie młodych i nieszczęśliwie zakochanych. Następnie rozgrywa się słynna scena balkonowa, w trakcie której młodzi przedstawiciele zwaśnionych rodów rozmawiają o swoich uczuciach.

 
Romeo spotyka się z ojcem Laurentym, a następnie ze swoimi przyjaciółmi. Planuje ślub, który wkrótce ma miejsce. Oczywiście wszystko odbywa się potajemnie, w wielkiej tajemnicy zakochani wreszcie składają sobie przysięgę.

 
Dochodzi do niefortunnej waśni i pojedynku między Tybaltem, który jest krewnym rodziny Capuleti a Merkucjem, który jest najlepszym przyjacielem Romea. Merkucjo ginie w tym pojedynku, ale wkrótce Romeo mści się za jego śmierć i w krwawym pojedynku zabija Tybalta. Romeo zostaje wygnany z miasta, natomiast Julia dowiaduje się, że ma poślubić Parysa. Wypija otrzymany płyn od ojca Laurentego. Nie jest to jednak zabójczy napój, a jedynie środek, który sprawia, że Julia znajduje się w stanie podobnym do śmierci. Ojciec Laurenty chce przekazać wieści i cały plan zakochanemu młodzieńcowi, jednak nie dochodzi to do skutku.

 
Romeo widzi nieżywą Julię i sam postanawia odebrać sobie życie. Gdy dziewczyna się budzi, widzi zmarłego ukochanego i przebija sobie pierś sztyletem. Ojciec Laurenty na koniec wyjaśnia całą sytuację. Zwaśnione rody dochodzą do porozumienia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.