Pożegnanie z Marią streszczenie

Opowiadania Borowskiego to cykl utworów, które zatytułowane są „Pożegnanie z Marią”. W swoich poszczególnych opowiadaniach opisuje z dokładnością reporterską, suchym i pozbawionym emocji językiem swoje przeżycia przed aresztowaniem, ale także później w czasie pobytu w obozie koncentracyjnym. Oprócz trudów codziennych obowiązków, jakie trzeba było wypełniać, opisuje także specyficzny klimat i podziały, jakie w tym miejscu się wytworzyły. Czytelnik spotyka się z niezwykłym okrucieństwem. Utwory zaliczają się do literatury łagrowej.

 
Pożegnanie z Marią opisuje czas sprzed obozu koncentracyjnego. W tej opowieści poznajemy codzienne życie bohaterów, które mimo szarej rzeczywistości starają się jakoś sobie radzić. Problem jest ze znalezieniem opału, żywności i wszelkich innych produktów. Życie utrudniają także licznie organizowane łapanki, wobec czego ludzie żyją w nieustannym strachu i niepewności. Jednocześnie angażują się w działania polityczne i kolportaż bibuły. Czytelnik poznaje sposoby nielegalnego handlu bimbrem, wapnem oraz innymi produktami, ale także przejmującą historię Żydówki, której udało się uciec z getta. Niestety w jednej z łapanek aresztowana zostaje również Maria, którą skazano na pracę w obozie koncentracyjnym. Nieciekawe są także wieści o dziewczynie, której wcześniej starano się pomoc. Została wywieziona do obozu, gdzie zagazowano ją w komorze. Prochy zostały przerobione na mydło.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.