Opowieść Wigilijna streszczenie

Ebenezer Scrooge powraca wspomnieniami do śmierci Jakuba Marleya, z którym wspólnie prowadził interesy, pozostaje w zadumie.

 
Jest to ostatni dzień przed świętami, gdy Ebenezer Scrooge zamyka swój interes. Prowadzi kantor, przynoszący spore zyski. Mimo to nie jest człowiekiem uprzejmym dla otoczenia. W tak wyjątkowy dzień nieuprzejmie traktuje swojego siostrzeńca i odmawia wspomożenia datkiem dla potrzebujących. Po tym wydarzeniu wraca samotnie do swojego domu, gdzie również nikt na niego nie czeka. Po drodze mają miejsce tajemnicze zjawiska, a później ukazuje mu się zjawa Jakuba Marleya. Postać jest skuta łańcuchami symbolizującymi winy i grzechy, jakich ów człowiek dopuścił się za życia. Ebenezer Scrooge dostrzega duchy także innych ludzi, którzy za życia nie zachowywali się zbyt dobrze i teraz pokutują za swoje zachowanie. Otrzymuje zapowiedź spotkania kolejnych duchów.

 
Następnie u Ebenezer Scrooge’a pojawia się Duch Dawnych Wigilii Bożego Narodzenia, który zabiera go w podróż do kancelarii Pana Fezzwiga. Ebenezer Scrooge obserwuje obraz swojego straconego szczęścia, jaki symbolizowany jest przez dziewczynę, jego dawną miłość.

 
Kolejny Duch Tegorocznej Wigilii Bożego Narodzenia zabiera Ebenezer Scrooge w podróż po domach kolejno: Cratchitów, marynarzy oraz latarników, a na koniec do rodziny Freda, gdzie panuje pogodny nastrój świąt.

 
Ostatni duch zabiera Ebenezer Scrooge’a w przyszłość i przedstawia mu jej ciemną wizję, w której bohater obserwuje zwiastun swojej samotnej śmierci, po życiu pełnym niegodziwości. W tym momencie Ebenezer Scrooge obiecuje zmianę swojego życia na lepsze.
Pierwszy dzień świąteczny to całkowita odmiana bohatera. Ebenezer Scrooge budzi się w dobrym humorze i radosnym nastroju. Postanawia podwyższyć pensję swojemu pracownikowi, a także pragnie sprawić radość rodzinie Boba.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.