Martin Eden streszczenie

Martin Eden, tytułowy bohater powieści Jacka Londona należy do niższej klasy społecznej, jednak przyjaźni się z Arturem z wyższej sfery. Gdy odwiedza swojego przyjaciela poznaje Ruth, która od razu robi na nim wielkie wrażenie. Chłopak zakochuje się w pięknej dziewczynie i postanawia zrobić wszystko, by zmienić siebie i swoje życie i wreszcie na nią zasłużyć. Czuje się nieswojo i niezręcznie, gdy dochodzi do podania posiłków. Na stole znajduje się tak wiele rodzajów sztućców, że Martin Eden nie wie, w jaki sposób należy ich prawidłowo używać.
Martin Eden pożycza książki od Ruth, która nieustannie się uczy i zachwyca chłopaka swoją wiedzą. Nie posiada jednak swoich własnych poglądów, ślepo wierzy autorytetom. Dziewczyna jest zainteresowana Martinem, ze względu na jego oryginalność. Martin cały czas się kształci, jednak ma trudności z samodzielnym opanowaniem materiału, bez pomocy nauczyciela. Często odwiedza Ruth i wspólnie się uczą, wymieniają przemyśleniami, dziewczyna zwraca uwagę na gramatykę i składnię wypowiedzi Martina. Jej rodzice cieszą się, że córka ma okazję poznać mężczyznę, uważają, że będzie na nim niejako „ćwiczyć”, by przygotować się do małżeństwa z odpowiednim kandydatem.
Martin Eden zostaje majtkiem na statku, potem podejmuje kilka innych różnych prac fizycznych, między innymi także w pralni. Oprócz tego podejmuje postanowienie, że zostanie pisarzem. Nieustannie ćwiczy swój warsztat i wysyła swoje prace do redakcji. Nie otrzymuje odpowiedzi, albo mu się odmawia, co sprawia, że chłopak odczuwa coraz większą frustrację.
Eden zbliża się do Ruth, budzą się w nich wzajemne uczucia, dziewczyna zaczyna planować ślub. Dostaje propozycję pracy u jej ojca, jednak ją odrzuca. Ciągle brakuje mu pieniędzy, a mimo to pomaga innym potrzebującym osobom. Wreszcie kończy związek z Ruth. Otrzymuje pierwszą dobrą odpowiedź z redakcji. Nieoczekiwanie umiera jego przyjaciel, popełnia samobójstwo. Teksty Martina zaczynają odnosić sukces komercyjny, są ciągle wydawane w wielkich nakładach, nawet te utwory, które wcześniej były przez redakcje odrzucane. Chłopak zyskuje sławę, więc rodzice Ruth ponownie go do siebie zapraszają. Powieść kończy się tragicznie. Martin Eden popełnia samobójstwo skacząc do wody.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.