Kordian streszczenie

Kordian to sentymentalny młodzieniec, który rozważa na temat sensu życia. Słucha mądrych opowieści Grzegorza, zakochany jest w Laurze, ale jego dni upływają na melancholii, wciąż szuka swojego miejsca.

Podczas spotkania z Laurą w ogrodzie dochodzi do wniosku, że dziewczyna w ogóle go nie rozumie. Wreszcie popełnia samobójstwo, a jego ukochana dostaje wiadomość o tym wydarzeniu.

 
W ten sposób następuje przemiana bohatera romantycznego. Przemieniony Kordian oddaje się podróżom. Najpierw odwiedza Londyn, gdzie prowadzi rozmowy na temat wartości pieniędzy, a także oddaje się ciekawym lekturom w Dover. Natomiast we Włoszech poznaje piękną Wiolettę, która jest nim wyraźnie zainteresowana. Wdaje się z nią w romans, ale jak się później okazuje kobieta była zainteresowana tylko jego pieniędzmi, a więc Kordian nie poznał smaku prawdziwej miłości. Natomiast w Watykanie na bruk upadają ideały związane z władzą kościelną. Kordian widzi, iż jest ona nieudolna, a papież wcale nie jest zainteresowany losem Polaków, traci więc wiarę w kolejną instytucję. Jego podróż kończy się na szczycie Mount Blanc, gdzie Kordian rozważa całą wiedzę, jaką zgromadził o świecie, a z jakiej nie jest zadowolony. Przyjmuje na siebie odpowiedzialność za los Polski i wygłasza hasło, że jego ojczyzna jest Winkelriedem narodów.

 
Car Mikołaj zostaje władcą Polski. Kordian bierze udział w spotkaniu spiskowców. To on podejmuje się zadania zamordowania cara. Jednak kompromituje się, nie ma dość siły, by wykonać ten czyn i ostatecznie mdleje przed sypialnią władcy. Kordian zostaje umieszczony w szpitalu psychiatrycznym, a wkrótce zostaje na niego wydany wyrok śmierci. Kordian dokonuje niesamowitego czynu przeskakując bagnety. Później przeprowadza rozmowę z księdzem i Grzegorzem. Czeka na egzekucję. Książę Konstanty spiera się z Carem, który wreszcie decyduje się uwolnić Kordiana. W drodze jest wyrok ułaskawiający bohatera, jednak w tym momencie utwór się urywa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.