Klub Dumas streszczenie

Lucas Corso trudni się handlem unikatowych książek. Poluje na zbiory całego świata, jeśli nadarzy się okazja, kupi białego kruka i sprzeda go z zyskiem. Poznajemy go w chwili, kiedy naciąga rodzeństwo próbujące pozbyć się wspaniałego księgozbioru sparaliżowanego ojca.

 
Akcja zaczyna się jednak dopiero wtedy, kiedy Lucas Corso dostaje nietypowe zlecenie od milionera, Varo Borjy. Ma sprawdzić, który z trzech egzemplarzy książki Dziewięcioro Wrót do Królestwa Cieni jest oryginalny. Na świecie są trzy egzemplarze, jak się niebawem okaże, każda z tych książek jest inna. Różnią się tajemniczymi rycinami. Według legendy, poznanie zagadki rysunków otworzy bramy piekieł, a odkrywca zyska nieśmiertelność.

 
Kiedy główny bohater powieści prowadzi swoje śledztwo, jego poczynaniami zaczynają się interesować inni. Nie zawsze są to kolekcjonerzy książek, Lucasowi po pietach depczą gangsterzy. Poszukuje go również policja, a do tego wszystkiego nagle ginie zleceniodawca. Corso podróżuje po Europie przechowując w torbie drogocenny skarb literatury, tymczasem pozostali dwaj właściciele egzemplarzy Dziewięcioro Wrót zostają zamordowani.

 
Do Lucasa Corso w pewnym momencie dołącza dziewczyna, poznana w pociągu podczas podróży do Portugalii. Dziewczyna równie tajemnicza, jak inne postaci. Jest studentką? Tam mówi, ale Corso w to nie wierzy, widząc jednak pewne jej cechy zaczyna podejrzewać, że jest diabłem, bohaterem Dziewięcioro Wrót.
Znawca książek odkrywa kolejne tajemnice, ostatecznie dochodzi do tego, że trafia do latarni, w której zleceniodawca, Borja opowiada o intrydze związanej z książką. Posiada wszystkie ilustracje z egzemplarzy legendarnych książek. Wierzy, że ułożenie ich w odpowiedni sposób zapewni mu wymarzoną nieśmiertelność. Okazuje się jednak, że to mrzonki a Varo Borja testując swoją żywotność ginie w płomieniach pożaru.

 
„Klub Dumas” autorstwa Arturo Pereza-Reverte to wielokrotnie nagradzana powieść detektywistyczna. Została zekranizowana przez Romana Polańskiego, film nosi tytuł „Dziewiąte wrota”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.