Kamizelka streszczenie

Jest to poruszający i bardzo wzruszający utwór, który wpisuje się w ramy swojej epoki. Zawiązanie akcji następuje w momencie, gdy główny bohater, będący jednocześnie mężem, kupuje sobie kamizelkę. Całość rozgrywa się w małżeństwie między mężem a żoną. Cała historię poznajemy z perspektywy narratora, który jednocześnie jest sąsiadem pary i obserwuje ich wzajemne oddanie i troskę. Jest to także kolekcjoner pasjonat antyków, który cechuje się wysoką wrażliwością.

 
Mąż jest z zawodu urzędnikiem, dość tęgiej postury. Troszczy się o swoją żonę i niezmiernie ją kocha. Jest to człowiek spokojny, wrażliwy, ale także dość tajemniczy. Natomiast żona była głową rodziny i bardzo troszczyła się o swego męża, otaczając go czułą opieką.

 
W pewnym momencie mąż zapada na poważną chorobę, której postępy można codziennie obserwować. Nieustannie traci na wadze, staje się coraz słabszy. Jednak mąż, który przejmuje się swoją żoną i jej uczuciami, nie chce jej martwić. Wobec tego ciągle zwęża swoją kamizelkę w taki sposób, że cały czas ona na niego tak samo pasuje. Czyni to wszystko w tajemnicy przed swoją ukochaną. Podobnie postępuje żona, która nie chce narazić męża na cierpienie. Żona doskonale zdaje sobie sprawę z choroby męża, odwiedza nawet w tej sprawie lekarza.

 
Finał historii jest niestety tragiczny. Wkrótce mąż umiera. Żona sprzedaje dom i kamizelkę swojego ukochanego. Można poznać jeszcze uwagi narratora odnośnie losu człowieka. Cała historia przedstawiona jest w postaci retrospekcji. Czytelnik od początku wie, jaki jest jej koniec, natomiast w trakcie opowieści narratora, dowiaduje się, jak do tego doszło.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.