Forrest Gump streszczenie

W osobę głównego bohatera w ekranizacji książki wcielił się Tom Hanks. „Forrest Gump” zarówno w postaci książkowej, jak i filmowej wielokrotnie był nagradzany. Nie bez powodu, to bowiem jedna z tych pozycji współczesnej literatury, obok jakiej nie wolno nikomu przejść obojętnie.

 
Forresta Gumpa poznajemy jako chłopca, który ma problemy ze stawami, co sprawia ze musi chodzić przy pomocy specjalnie zamontowanych szyn na nogi. Jest przez to obiektem wielu dokuczliwych zaczepek ze strony rówieśników. Forrest nie jest osobą błyskotliwą, toteż szybko staje się pośmiewiskiem miejscowości, w jakiej mieszka. Przed umieszczeniem w szkole specjalnej ratuje chłopca troskliwa matka, która dla jego przyszłości potrafi nawet przespać się z dyrektorem szkoły.

 
Forrest mimo ograniczeń umysłowych ma inne zalety. Jak mówi, lubi biegać. „Kiedy muszę gdzieś iść, to biegnę” powtarza i w pewnym momencie zauważają go łowcy talentów futbolu amerykańskiego. Okazuje się, że Forrest jest piekielnie szybki, dostaje więc angaż w uniwersyteckiej drużynie, sam trafia do college`u. Potem jego życie zaczyna się wyjątkowo szybko toczyć. Gump jest uczestnikiem wojny w Wietnamie, wraca z niej jako bohater. Jedzie na olimpiadę jako znakomity pingpongista, z orangutanem o imieniu Zuzia w końcu leci w kosmos. Przygody ekstremalne, ale osnute w niezwykłej humorystyce. Słodko gorzki charakter powieści ukazuje amerykańskie społeczeństwo, które uważa się za mądre, w rzeczywistości absurd goni absurd. Forrest Gump ostatecznie zyskuje syna, którego bezgranicznie kocha. Matką jest jego przyjaciółka, niestety dla niej los nie był na tyle łaskawy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.