Charakterystyka postaci

Na każdym etapie edukacji mamy do czynienia z komponowaniem charakterystyki postaci. Zaczynamy od prostego opisu, a następnie przechodzimy do właściwej charakterystyki. Z każdym przejściem edukacyjnym następuje coraz większe urozmaicenie takiej wypowiedzi pisemnej, dlatego warto opanować podstawy, a później będzie już tylko lepiej.

 
Najprostsza charakterystyka rozpoczyna się od przedstawienia postaci, a więc trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, kim jest bohater. Jeśli znamy imię i nazwisko, pseudonim, wiemy czyim jest krewnym, itd., gdzie mieszka, skąd pochodzi, to na pewno takie informacje powinny się znaleźć już na samym początku naszego wypracowania. Następnie przechodzimy do przedstawienia cech

 

charakterystycznych postaci. Rozpoczynamy od wyglądu, a następnie trzeba opisać jego osobowość. Najlepiej robić to poprzez typowe opisowe zdania, w których znajduje się dużo przymiotników. W tym wypadku ograniczamy czasowniki. Charakterystyka nie jest historią wydarzeń związanych z danym bohaterem, więc należy zapomnieć o czasownikach. Następnie, gdy opiszemy już te wszystkie cechy, przedstawiamy relacje bohatera z innymi osobami, a więc to jak się do nich odnosi, jak postrzega inne osoby, ale także odwrotnie – jak jest przez innych postrzegany, w jaki sposób ocenia go narrator oraz inni bohaterowie. Na koniec mamy własną ocenę postaci i zakończenie charakterystyki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradnik i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.