Sztuka dobrego pisania

Wielcy filozofowie i artyści poświęcali całe traktaty sztuce pisania. Dzisiaj również można znaleźć wiele ciekawych poradników, dzięki którym tworzenie tekstu stanie się łatwiejsze. Najważniejsze jest jednak to, by zwrócić uwagę na kilka najważniejszych zasad, a wtedy nie będzie to dla nas żadnym problemem.

 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na poprawność ortograficzną oraz interpunkcyjną. Na pewno pomoże nam w tym odpowiedni słownik ortograficzny, w którym znajdziemy wszelkie wskazówki, ale także wzory odmiany. Nie zawsze jest to przecież problem z „ó” czy „rz”, często nie wiemy, jaką końcówkę fleksyjną dobrać do konkretnego wyrazu, dlatego należy koniecznie wszystko sprawdzić.

 

Oprócz tego liczy się poprawna składnia. Język polski posiada specjalne wzory i schematy. Można się zapoznać ze zdaniami prostymi i złożonymi, współrzędnymi oraz złożonymi podrzędnie, a wtedy poznamy podstawowe zasady, jakie pozwolą nam zbudować poprawne i dobre zdania.

 

Następnie niezwykle istotne jest odpowiednie słownictwo, ale także styl wypowiedzi, na co trzeba zwrócić uwagę. W wypracowaniach niedopuszczalne są wyrazy wulgarne i obraźliwe, ale także wyrażenia potoczne, więc należy unikać takich kontrowersyjnych sformułowań.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradnik. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.