Król Edyp streszczenie

Akcja dramatu rozgrywa się w Tebach, które rządzone są przez władcę Kreona. Jednak nie dzieje się dobrze, panuje plaga chorób, które trapią ludność. Wobec tego władca udaje się do wyroczni, by uzyskać przepowiednię, która mogłaby pomóc jego poddanym. Okazuje się, że wszystko wróci do normy, gdy zostanie ukarany zabójca Lajosa. Edyp postanawia rzucić klątwę na zbrodniarza i jednocześnie zarządza poszukiwania sprawcy. Nieoczekiwanie zjawia się wróżbita Tyrezjasz, który oznajmia, iż to właśnie Edyp jest winny owej zbrodni. Wobec takich zarzutów Edyp zastanawia się, czy nie jest to spisek Kreona, zarzuca mu złe zamiary. Po wielu różnych wydarzeniach prawda jednak wychodzi na jaw. Okazuje się, że Edyp jest synem Jokasty i Lajosa. Dziecko miało zostać zamordowane, jednak zostało ocalone i oddane pewnej rodzinie na wychowanie. Kiedyś doszło do kłótni między Edypem a Lajosem, w której ten drugi został zabity. Edyp dokonał tych czynów nie wiedząc, że zabija własnego ojca, a następnie poślubia swoją matkę. Prawda wywołuje u niego wielki szok. Jokasta popełnia samobójstwo, gdy wszystko do niej dociera. Edyp postanawia się okaleczyć i wydłubuje sobie oczy. Żegna się z córkami i opuszcza Teby skazując się na wieczną wędrówkę.
Jest to przykład tragedii greckiej, która pokazuje rolę przeznaczenia, od którego nie da się uciec. W związku z tym nieważne, jakie decyzje byśmy podjęli w naszym życiu, zawsze i tak to fatum odniesie zwycięstwo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.