Jak napisać rozprawkę?

Rozprawka pojawia się już w gimnazjum i stanowi bardzo ciekawą formę literacką. Jednak na początku można mieć z nią sporo problemów, gdyż jest to bardzo specyficzny tekst. Gdy pozwolimy sobie na braki w tym zakresie, później coraz trudniej opanować taką formę wypracowania, a przecież może to być dla nas wspaniała szansa, by pokazać swoje zdanie.

 
Rozprawka jest taką formą wypowiedzi, w której można zawrzeć własne przemyślenia. Pokazujemy w niej swoje poglądy i umiejętność analizowania różnych źródeł, więc na pewno warto się postarać o to, by wszystko zostało dobrze zaplanowane. Sama konstrukcja takiego wypracowania jest dość prosta i każdy jest w stanie ją zapamiętać. We wstępie, który powinien mieć od jednego do maksymalnie trzech krótkich zdań, zawieramy tezę. Może to być po prostu rozwinięcie podanego tematu czy pokazanie pewnego kierunku naszych rozważań. Musi to być jednak jakaś teza, którą będziemy później rozważać. Następną częścią rozprawki jest podawanie argumentów, a więc analiza tezy. Można to zrobić na dwa podstawowe sposoby. Najpierw podajemy argumenty „za”, a następnie „przeciw”, w zależności od tego, na jaki temat piszemy. Jednak znacznie bardziej ceniona jest taka rozprawka, w której argumenty podaje się niejako jednocześnie, a więc po argumencie na „tak”, przypada od razu argument na „nie”. W ten sposób pokazujemy wieloznaczność tematu.

 
Nie wszystko jednak opiera się wyłącznie na naszych przemyśleniach. W rozprawce niezwykle ważne jest opieranie się na źródłach takich jak poglądy filozoficzne, definicje kierunków artystycznych oraz innych pojęć, źródeł literackich, recenzji, esejów oraz wielu innych tekstów. Wykorzystać można także media i prasę, a na pewno doskonale wzbogaci to całą naszą pracę.
Na koniec trzeba wyciągnąć wnioski i można podać swoją własną opinię. Nie powinna to być część dłuższa niż rozwinięcie. Najlepiej, jeśli będzie się składała z kilku zdań od dwóch do pięciu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradnik i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.