Granica streszczenie

Zenon Ziembiewicz spotyka Elżbietę. Tych dwojga od razu połączyło uczucie. Jednak Elżbieta była zainteresowana także Awaczewiczem, jednak okazało się, że jest on kochankiem jej nauczycielki. Zenon wyjechał do Warszawy, gdzie wdał się w romans z Justyną, służącą i chłopką. Dla niego była to tylko jednorazowa przygoda, jednak dla dziewczyny ich spotkania znaczyły znacznie więcej. Zenon i Elżbieta po kilku latach znowu się spotykają i ich uczucia budzą się na nowo. Zenon jednak wyjeżdża do Paryża. Bogutowa zaczyna chorować. Justyna postanawia przyjechać z matką do Warszawy, jednak Bogutowa i tak umiera. W tym momencie Zenon wraca z Paryża do Warszawy.

 
Zenon spotyka się z Elżbietą i ich uczucie nieustannie się rozwija. Nie potrafi się jednak opanować przed namiętnością i odnawia swój romans z Justyną. Okazuje się, że dziewczyna zachodzi w ciążę. Do tego dochodzi jeszcze choroba Kolichowskiej. Zenon zaczyna mieć poważne problemy, ale jego sfera zawodowa doskonale się rozwija, zostaje redaktorem czasopisma „Niwa”. Zenon postanawia poinformować Elżbietę o ciąży Justyny. Dziewczyna rozmawia ze służącą. Postanawia zerwać z Zenonem, ten jednak przyjeżdża później do niej i następuje ich pogodzenie. Zaczynają planować wspólne życie. Zenon stara się załatwić pracę Justynie, która wreszcie zostaje zatrudniona w sklepie. Jednocześnie bierze ślub z Elżbietą i wyruszają w romantyczną podróż.

 
Po powrocie z podróży Zenon zostaje prezydentem miasta, a więc jego kariera rozwija się w zawrotnym tempie. Justyna rezygnuje z pracy w sklepie i rozpoczyna pracę w cukierni. Niestety coraz bardziej pogłębia się jej choroba. Zenon nie jest wolny od negatywnych wieści. Okazuje się, że Kolichowska umiera, Justyna rzuca pracę i zaczyna mu grozić. Zenon ma coraz więcej kłopotów, jako prezydent ma podjąć decyzję. Wreszcie podpisuje dokument, który pozwala na strzelanie do robotników. Wkrótce do jego gabinetu wkrada się Justyna, u której stwierdzono schizofrenię i oblewa Zenona kwasem. Te wypadki pchają Zenona do popełnienia samobójstwa. Elżbieta decyduje się wyjechać za granicę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Streszczenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.