Czym jest styl?

Styl to ważny element każdej wypowiedzi. W języku polskim mamy do czynienia z różnymi jego odmianami, które należy dostosować do typu komunikatu, intencji autora, ale także do odbiorcy, z jakim mamy do czynienia. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ są to ważne informacje nie tylko na czas szkolnej nauki, ale także przydadzą się później w życiu.

 
W codziennych sytuacjach, w towarzystwie rodziny, znajomych czy kolegów używamy języka potocznego. W jego ramach można sobie pozwolić na takie formy, które są niepoprawne z punktu widzenia norm wzorcowych. Jednak jest to dopuszczalne, jeśli przebywamy we wcześniej wspomnianym otoczeniu. Jest to niestaranna forma wypowiedzi, gdzie panują dość dowolne zasady, a także nieco mniej dobrane słownictwo. Często pojawiają się powtórzenia, prosta składnia, urwane zdania, zdrobnienia i skróty.

 
Zupełnie inny jest język wzorcowy. Można się z nim zapoznać wtedy, gdy zaglądamy do słownika języka polskiego czy ortograficznego. Mamy tam wzorcowe formy, jakie należy wykorzystywać przede wszystkim w wypowiedziach pisemnych. Oczywiście posługiwanie się poprawnymi formami w języku mówionym jest równie ważne, ponieważ świadczy o kulturze językowej każdego człowieka. Jeśli więc nasza wymowa jest bardziej staranna, można liczyć na większy szacunek i uznanie swoich rozmówców.

 
Kolejny ważny styl to styl urzędowy. Tutaj mamy do czynienia z bardzo specyficznym językiem. Jest to składnia, w której najczęściej pojawiają się równoważniki zdań, zwracamy się bezosobowo lub wykorzystujemy zwroty grzecznościowe. Wszystkie dokumenty urzędowe posiadają swoja określoną budowę i stałe sformułowania, jakie należy poznać, gdy chcemy odpowiednio takie pismo sporządzić. Tutaj należy się zapoznać również z urzędowym słownictwem, gdyż każde słowo ma konkretne znaczenie.
Na koniec jeszcze styl naukowy. Jest to specjalna odmiana języka, w której mamy do czynienia ze specyficznym językiem. Składnia i słownictwo są charakterystyczne wyłącznie dla konkretnej grupy osób, np. biologów czy lekarzy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradnik i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.